Solaris

Burda herşeyi bulacağınız bir ortamımız var.Gelin,üyemiz olun ve eğlenin.


  Rammstein Biyografi

  Paylaş
  avatar
  Black Devil

  Mesaj Sayısı : 148
  Yaş : 32
  Kayıt tarihi : 15/03/08

  Rammstein Biyografi

  Mesaj tarafından Black Devil Bir Perş. 20 Mart 2008, 11:09 pm

  Rammstein, endüstriyel müzik ve metal karışımı olan endüstriyel metalin alt türü olan dans metal tarzında eserler ortaya koyan Alman müzik topluluğudur.


  Kuruluşu

  Grup adını 1988 yılında yaşanan Ramstein hava kazası`ndan alır. Şov yapan 3 uçağın havada çarpışması ve bu uçaklardan birinin şovu izleyen kalabalığın üstüne düşmesi sonucu 67 izleyici ve 3 pilot hayatını kaybetmiştir. Grup bu yerin adına bir "m" harfi daha ekleyerek Rammstein adını almıştır. Bu kelime "şiddetle çarpan kaya" demek olup, aynı zamanda eski Roma silahlarından biri olan, XV. yüzyılın sonuna kadar kullanılan, kuşatılan bir şehrin veya kalenin sur ve kapılarını yıkmaya yarayan, koçbaşı`nın da Türkçe karşılığı sayılabilir.

  Şarkı sözleri Almanca olmasına rağmen, Rammstein şöhretini kısa sürede Almanya dışına taşırmış ve tüm zamanların en çok bilinen Alman müzik grubu haline gelmiştir.

  Üyelerin birçoğu eski Doğu Almanya`dan gelmekte olup, özellikle Doğu Berlin ve Schwerin doğumludur.

  Till Lindemann (Vokal)
  Richard Sven "Scholle" Kruspe (Solo Gitar)
  Paul H. Landers (Ritim Gitar)
  Oliver "Ollie" Riedel (Bas Gitar)
  Christoph "Doom" Schneider (Davul)
  Dr. Christian "Flake" Lorenz (Klavye)

  Riedel, Schneider ve Kruspe grubun asıl kurucularıdır. Kruspe kendi dillerinde müzik yapmaya önem veriyordu, ayrıca o sırada da grupta İngilizce bilen eleman olmaması da bu yöndeki eğilimi güçlendirdi. Till Lindemann`ın da vokalist olarak katılmasıyla birlikte grup seçmelere girmeye başladı. Paul Landers da bu sırada gruba dahil oldu. Son olarak da daha önceden Feeling B Paul Landers ile çalışmış olan klavyeci Christian Lorenz da gönülsüz de olsa Paul`ün ısrarları sonucu gruba girdi.


  Albümleri

  Rammstein bugüne kadar 5 tane albüm yayımladı. Herzeleid (1995), Sehnsucht (1997), Mutter (2001), Reise, Reise (2004), ve Rosenrot (2005). 5 Stüdyo albümünün yanında 2 de canlı performans albümleri vardır. Bunlardan Live aus Berlin 1999 yılında, Völkerball ise 2006 yılında yayınlanmıştır.Herzeleid iyi karşılanmıştı, fakat Sehnsucht albümüyle büyük çıkış gösterdiler. Bu albümün yarattığı daha iyi baskısı sonrası dağılacakları söylendiyse de Mutter albümünü çıkarmayı başardılar. Sorunlar ise Reise, Reise kayıtları esnasında aşıldı.

  Son albüm Rosenrot, 28 Ekim 2005`de raflarda yerini aldı. Reise, Reise için kaydedilen fakat o albümde yer almayan, bu albüme adını veren şarkı da dahil olmak üzere 6 şarkıyı içermekle birlikte yeni kaydedilmiş şarkılar da bulunmaktadır.

  Ayrıca 4 büyük konserini içeren (Fransa, İngiltere, Japonya, Rusya) Völkerball albümü de bulunmaktadır.

   Forum Saati Cuma 20 Tem. 2018, 11:54 am