Solaris

Burda herşeyi bulacağınız bir ortamımız var.Gelin,üyemiz olun ve eğlenin.


  Sentenced Biyografi

  Paylaş
  avatar
  Black Devil

  Mesaj Sayısı : 148
  Yaş : 32
  Kayıt tarihi : 15/03/08

  Sentenced Biyografi

  Mesaj tarafından Black Devil Bir Perş. 20 Mart 2008, 11:08 pm
  Bazen en olmadık zamanlarda en olmadık duygularınıza dokunabilen bazen dokunmakla kalmayıp dokunduğu yeri tarumar eden katillerden oluşan bu topluluk 1989 yılında Miika Tenkula, Sami Lopakka ve Vesa Ranta oluşan kadrosuyla müzikal yolculuğuna başladı. O günlerde Avrupa death metal ile kaynıyordu. Bu adamlarda yaşadıkları soğuk şehir Oulu'yu death metal ateşi ile ısıtma konusunda gayet kararlılardı. Fakat ilk demoları "When Death Joins Us..." (1990) dan itibaren bir şey kendini belli etmeye başlamıştı. Sentenced ne kadar sert müzik yaparsa yapsın hiç bir yeri ısıtamazdı. Sadece soğutabilirdi.

  Bu demonun kaydedilmesinin hemen ardından soğuk ülkenin depresif adamlarının arasına gelmiş geçmiş en iyi vokalistlerden biri olan Taneli Jarva katıldı (kendisi şu anda The Black League ve Chaos Breed'e vokal yapmakta). Hem vokalleri hemde bass gitarı üstlenen Taneli zaten daha önceden de arkadaş olduğu adamların ruh hali iyi biliyordu. Hatta kendiside o ruh haliyle yaşamaya (ya da hayatta kalmaya) çalışıyordu bu yüzden gruba kolayca uyum sağlamıştı. Artık grup için büyük adımlar atma vakti gelmişti. Grup fransız bir firma ile anlaşıp ilk albümleri "Shadows of the Past" için 1991 yılında stüdyoya girdi.

  Kayıtları Tica-Tico Studio'da yapılan "Shadows of the Past" ile grup yavaş yavaş önce kendi ülkelerindeki adından da tüm Avrupa'daki extreme metal dinleyicilerinin dikkatlerini üzerine üzerine çekmeyi başarmıştı. Sentenced kendine özgü sert karanlık ve depresif sound'u ile çevresindeki diğer gruplardan kendisini kolayca ayırıyordu. Bu grupta özel bir şey vardı ve bu özel şey Finlandiya'nın bugünkü büyük firması spinefarm records tarafından farkedildi (Bugünkü büyük diyorum çünkü spinefarm o günlerde gerçekten küçük bir firmaydı). Yeni ve daha iyi bir firma ile daha iyi koşullarda çalışmaya başlayan grup ilk albümden hemen bir yıl sonra ikinci albüm için çalışmalara başladı.

  Grup ikinci albümleri "North from Here" beste çalışmasını bitirir bitirmez 1993 yılında Tica-Tico Studio'a aldı soluğu. Sentenced uzunca bir süre bitmeyecek değişim sürecinin ilk adımını atmıştı o günlerde. Grup "North from Here" ile pure death metal yerine bugün Gothenburg sitili olarak bilinen daha teknik ve daha melodik bir müzik yapmaya başlamıştı. Aynı yıl Sentenced piyasaya bomba gibi düşecek bir çalışma yaptı ve bir Iron Madien klasiği olan The Trooper' koverlayıp bir MCD olarak piyasaya sürdü. Bu çalışma ayrıca spinefarm ile çıkardıkları son çalışmaydı.

  Sentenced ilk iki albümü ve piyasaya sürdüğü diğer ürünlerle kendisine yer edinmeye başlamıştı. Hızla büyüyen bir grup değildi ama ilerliyorlardı. Sentenced kim olduğuna karar vermeye çalışıyordu ve bu kararı verdikten sonra gerçekten büyük bir patlama yapacaktı. Bunu ilk fark eden spinefarm records'du ikinci fark edende Century-Media olmuştu. Alman firma ile halen devam eden birliktelik işte bu günlerde başlamıştı (1994). Fakat o yıl grubun ciddi kimlik bunalımınında ilk kez hissedildiği zamandı. "Amok" işte bu bunalımın ürünüydü; sırtını hafifçe death metale dayıyan ama hüzünlü ve orta tempo şarkılardan oluşan albüm önceki çalışmalarında olduğu gibi Tica-Tico Studio'a kaydedildi. Bazı şeyler artık çok açıktı; Finlandiya'nın depresif adamları soğuk ve dokunaklı bir müzik yapmak istiyorlardı ama bunu nasıl yapacaklarından hala çok emin olamamışlarıdı. Her ne kadar firma için iyi bir yatırım olarak gözüken bu albüm (çıktığı yıl 1994'e 35.000 adet sattı) grup için kopacak tufandan önceki küçük fırtınaydı.

  Tabii o günlerde Sentenced içinde de bazı fırtınalar kopmaktaydı. Grubun vokalisti ve bass gitaristi Taneli ile grup arasında bazı gerginlikler yaşanmaya başlamıştı. Taneli grubun büyümekte olduğunun farkındaydı ve bu büyümeden rahatsızlık duyuyordu. Grup tüm bu sorunları çözmek için stüdyoya tekrar girdi ve "Love & Death" (1995) adlı EP'yi kaydetti. Özellikle Billy Idol klasiği White Wedding'in başarılı coverı ile dikkatleri çeken çalışma grup içinde de suların durulmasını sağladı. Takii 1996 yılına kadar.

  1996 yılında Taneli daha fazla dayanamayacağına karar verip gruptan ayrıldı. Yeni albüm çalışmalarının hızla devam ettiği sırada grup bu ayrılığın onları yavaşlatmasına izin vermedi ve vokallerde açılan boşluğu grubun halen vokallerini üstlenen Villa Laihiala doldurdu. Bu belkide grubun kariyeri boyunca verdiği en iyi karar oldu. Aynı yıl yeni vokalistle Woodhouse studios'ta kaydedilen albüm genel olarak rock-metal müzik basınından oldukça iyi eleştiriler aldı. Fakat Sentenced hala kendini tam olarak bulamamıştı. Birşeyler eksikti ve eksik olan şey ne anlaşılmıyordu. Grup elemanları bu eksikliği bulmak için ne yaptıları bilemiyorum. Üzülmeye, umutsuz olmaya ve soğukta yaşamaya devam ettiler galiba ve sonuçta tüm dünyada çıktıkları turneler ve verdikleri bir sürü konserden sonra 1998 yılında Sentenced kendini bulmayı başardı.

  "Frozen" albümü grubun kendini bulduğu ve karakterinin oturduğu albümdür. Evet grup bu albümden sonrada değişmeye devam etti. Ama bu değişim bir kişilik arayışından daha çok, bir karakter gelişimiydi. Grup bu albümle ihtiyacı olan başarı ivmesini kazandı ve ardından çıkardıkları iki albümlede bu ivmeyi korudu. 2000 yılında grup bizleri "Crimson" ile şaşırttı. Sentenced bu albümde frozen'ı taklit etmek yerine biraz önce bahsettiğimiz karakter gelişimini yakalamak istedi. 2002 yılında da "The Cold White Light" ile bu gelişim bir kademe daha atlandı. Şimdilerde ise son albümün kayıtlarını bitirmiş olan Sentenced çok yakında yeniden tüm dikkatleri üzerlerine çekmeyi planlıyor...

  Grupta Yer Almış Olan Tüm Üyeler;

  Ville Laihiala 1996-2005 Vocals
  Miika Tenkula 1988-2005 Guitars
  Sami Lopakka 1989-2005 Guitars
  Sami Kukkohovi 1997-2005 Bass
  Vesa Ranta 1989-2005 Drums
  Taneli Jarva 1991-1996 Bass, vocals
  Lari Kylmänen 1988-1991 Bass
  Tuure Heikkilä; 1988-1989 Drums

  albümler..

  1991 - Shadows Of The Past
  1993 - North From Here
  1993 - The Trooper (EP)
  1995 - Amok
  1995 - Love & Death (EP)
  1996 - Down
  1997 - Story : A Recollection (Toplama Albüm)
  1998 - Frozen
  1999 - Killing Me Killing You (Single)
  2000 - Crimson
  2002 - The Cold White Light
  2002 - No One There (Single)
  2005 - Ever Frost (Single)
  2005 - The Funeral Album

   Forum Saati Salı 20 Kas. 2018, 1:20 am