Solaris

Burda herşeyi bulacağınız bir ortamımız var.Gelin,üyemiz olun ve eğlenin.


  Metal ve Türleri

  Paylaş
  avatar
  Black Devil

  Mesaj Sayısı : 148
  Yaş : 32
  Kayıt tarihi : 15/03/08

  Metal ve Türleri

  Mesaj tarafından Black Devil Bir Ptsi 17 Mart 2008, 9:44 pm

  Metal

  Metal, rock müziğin daha sert ve agresif olan türüdür.
  Distorsiyon (Distortion) gitarlar, vahşi (brutal) ve çığlık (scream) vokaller, hızlı ritimler içerir. Bunun yanısıra içerisinde bir çok türe ayrılan metal müzik, bu tarzın dinleyicileri için her tür sesi içinde barındırır. Bilinen en ünlü metal grupları içerisinde Black Sabbath, At Vance, Stratovarius, Therion, Destruction, Iron Maiden, Helloween, Judas Priest, Manowar, Megadeth, Metallica, Annihilator, Blind Guardian, Death, In Flames, Lamb Of God, Pantera, Slayer, Children of Bodom,MotörHead ve AC/DC gibi gruplar örnek gösterilebilir. Thrash Metal / Speed Metal, Death Metal, Black Metal, Gothic Metal, Doom Metal, Heavy Metal, Melodic Death Metal, Dark Metal, Oriental Metal gibi bölümlere ayrılır.

  Heavy Metal

  Heavy Metal, agresif ritimler ve aşırı distorsiyonlu gitarlarla karakterize edilen Metal müzik türüdür.
  Bu türün kökleri 1964 ve 1967 arasında blues ve rock türünü birleştirerek, daha çok gitar ve davul bazlı, bu türde müzik yapan grupların yarattığı Hard Rock'tır. Heavy Metal popülaritesini 80'lerde daha çok türün ortaya çıkmasıyla artırdı. Ticari amaçlı olmayan bu müzik türü, dünya üzerinde büyük bir dinleyici kitlesine sahiptir.
  Heavy Metal'in en ünlü grupları, Black Sabbath, Iron Maiden, Judas Priest,Manowar, Metallica, Megadeth ve Slayer'dır.
  Karakteristikler
  Heavy Metal çoğu zaman aynı türde enstrümanlarla çalınır. Elektro-gitar'ın her zaman varolduğu bu müzik türünde, kara şarkı sözleri, agresif ritimler ve tempolar bulunur
  Enstrümanlar
  Heavy Metal müzikte çoğunlukla kullanılan enstümanlar elektro-gitar , bas gitar ve davul'dur. Heavy Metal çalan grupların çoğunlukla bir solo(lead)gitaristi , bir ritim gitaristi, bir bas gitaristi ve bir bateristi ve bir vokali vardır. Heavy Metal'de klavye fazla *kullanılmaz. Gitar bu türde çok büyük bir önem taşır. Distortion ve diğer efektler, sesi daha kalınlaştırmak içindir. Heavy Metal vokalleri şarkıda çok fazla değişik ses çıkarabilirler. Temiz vokallerden gurultulara, gurultulardan çığlıklara, çığlıklardan brutal vokallere kadar. Genellikle şarkıcının ne dediğini brutal vokallerde anlamak zordur.
  Sololar ve riffler Heavy Metal'in büyük bir bölümünü oluşturur. Gitaristler sweep-picking ve tapping tekniklerini kullanarak soloyu hızlı ve agresifleştirirler.
  Temalar
  Heavy Metal, dinlenilebilir olmasıyla beraber görseldir. Albüm kapakları ve konserler bu müzik türünü anlamakta oldukça yararlı şeylerdir.
  Heavy Metal'in teması pop ve ticari müziklere göre oldukça ciddi ve ağırdır. Heavy Metal 50'ler 60'lar ve 70'lerdeki savaş, nükleer atışmalar, çevreye ilişkin konular, politik ve dini propoganda üzerinde yoğunlaşır. Black Sabbath'ın "War Pigs" ve Metallica'nın "And Justice for All" parçaları buna bir örnektir.Bazende Mitoloji ile ilgili eserlerde ortaya koyula bilir.Örneğin Manowar'ın Gods of War (2007).Sign of the Hammer vb albümler sayılabilir.

  Thrash Metal

  Thrash metal, heavy metal müzik türünün bir alt dalıdır. Çoğunlukla kökleri 1970'lerin sonları ve 1980'lerin başlarına dayandırılır. Bu dönemde NWOBHM (New Wave of British Heavy Metal) ve Hardcore Punk müzik akımlarının bazı özelliklerini alarak, kaynaştırarak yeni bir müzik türü olarak ortaya çıkmıştır. Benzer bir diğer tür olan Speed metal`e göre çok daha fazla saldırgan özellikler taşır. Bu fark şarkı sözleri ve müzikten açıkça anlaşılır.
  80lerde türün öncü toplulukları Amerika kıtasında Metallica, Megadeth, Slayer, Exodus, Testament, Over Kill, Annihilator, Anthrax, Dark Angel, Nuclear Assault, Sepultura, Sarcofago ve Sacrifice(Can)dır ; Avrupa'da ise Destruction, Kreator, Tankard, Sodom, Artillery(Kan)dır, Xentrix gibi topluluklardır.
  Bugünlerde eski havayı ve enerjiyi korumayı başaran yeni gruplardan bazıları Dekapitator(ABD), Nocturnal(Alm), Hypnosia(Isveç) ve Flesh Made Sin(Hol)dır. Bu ve benzeri gruplar karşılıklı etkileşim sonucunda az sayıda Death Metal elementleri kullanmış olsalar bile müziklerinin temeli Thrash Metal olduğu her saniyesinde anlaşılıyor.
  death metal, sonraki yıllarda thrash metalin alt türleri olarak ortaya çıkmışlardır.black metal thrash metalle ilgisi az olan bir türdür.

  Black metal

  Black metal heavy metal'in alt-türü olan bir müzik türüdür.
  Black metal’in ilk temsilcileri –türe isim babalığı yapan “Black Metal” adlı albümünün yaratıcısı da olan- Venom, Mayhem, Celtic Frost/Hellhammer, Mercyful Fate, Bathory ve gibi gruplardır. Black metal'in günümüzdeki sound ve duruşunu Mayhem kurusucusu Euronymous(Oystein Aarseth) 90 ların başında biçimlendirmiş bunu ise Darkthrone,Burzum, Mayhem, Immortal ve Emperor gibi Norveçli grupları takip etmiştir.
  Özellikleri
  Black Metal insanoğlunun en büyük başkaldırısıdır. Şeytanı bir araç olarak kullanan bu nefret dolu müziğin amacı dinlerin insanlar üzerindeki baskıcı, özgür düşünceyi katleden ve insanın kendi potansiyelini öldüren rejimini yıkmaktır. Ticari olmayan Black Metal, kısıtlı bir kitle tarafından bilinir ve takip edilir. Oldukça yeraltı olan bu müzik türü, 90'lı yıllara gelindiğinde Norveç'teki Inner Black Metal Mafia (Inner Black circle) adı altında terörist eylemlerle kendini duyurmuş ve tüm dünyaya korku salmıştır. Müzikal niteliği eşsiz ve özgün özellikler içermekle birlikte bundan daha önemli olan liriklerde anlatılanlardır. Black metal şeytan ve kötülük propagandası yapar ve müziği ise buna araç olarak kullanır.
  Önemli temsilcileri venom, marduk, burzum, dark funeral-sytricon gruplarıdır.
  Türkiye'de
  Başlıca tanınmış Black Metal grupları: Witchtrap(Türkiyenin ilk Black metal albümü olan (Witching Black legions'u çıkarmıştır ve albümün tek özelliği Türkiyenin ilk Black metal albümü olmasıdır.), Aaaarrghh(Internetten mp3 olarak Black metal albümü yapıp dağıtır) Moribund Oblivion(Melodik black metal temsilcilerindendir) Episode 13(Eskişehirli bir gruptur).En iyi grup zamanında 'Heathen Upheaval' demosunu çıkaran Pagan dır.Black Omen(Eskişehir'li black metal grubudur.)

  Death metal

  Seksenlerin sonunda Thrash Metal'in teknik yetkinliğini ve bir Punk alttürevi olan Hardcore'un dolaysızlığını sentezleyen grupların önderlik ettiği bir metal altjanrıdır. Death Metal tınısını belirleyen ve onu diğer Metal alttürevlerinden ayıran başlıca öğeler brutal vokal, distorsiyon doygunu elektro gitar, yapısökümcü tabir edilebilecek bir kompozisyon tarzı, sürat ve nihilist/dışavurumcu imgelem ve aynı doğrultudaki metinsel içeriktir.
  Brutal vokal, diğer Metal türlerinde ve popüler müziğin genelinde doğalcı biçimiyle kullanılan vokalin, enstrümantan enformasyonun distorsiyonuna paralel bir şekilde, performans veya kayıt sırasında dışsal bir müdahale olmaksızın, vokalist tarafından distorte edilmesiyle elde edilen, konvansiyonel vokalin ifade yelpazesini tek bir kalıp içinde hayata geçirmeye çalışan vokalizasyon türüne Metal icracıları ve dinleyicileri tarafından verilen isimdir.
  Death Metal'in arkaik örnekleri arasında, Speed Metal ile karıştırılan Thrash Metal tarzına yakın bir çizgide müzik yapan Death Strike'ın 1985 tarihli "Fuckin' Death" albümü sayılabilir. Ancak türün ilk yapılaşmış örneği,Chuck Schuldiner önderliğindeki Death imzasını taşıyan "Scream Bloody Gore" albümüdür. 80'li yılların ortalarında belirişini takiben 90'lı yılların sonlarına kadar oldukça üretken bir janr olan Death Metal kanonunun en önemli örneklerinin altında Possessed, Obituary, Morbid Angel, Cannibal Corpse, Deicide, Autopsy, Carcass, Atheist, Napalm Death gibi öncü toplulukların isimleri vardır.
  Bir altkültürel enerji olarak 90'lı yılların başlarında Grunge akımının ve temsil ettiği değerlerin denge ağırlığını teşkil eden Death Metal, 90ların sonlarında, Metal anajanrından doğan alttürevlerin, cross-over'ların ve farklı janrların gramerlerini Metal'e sentezleyen yenilikçi yaklaşımların karşısında ortodoks damarını bütünüyle yer altına çekmiş ve doğası doğrultusunda, popülerliğin süzgecinden geçmiş diğer Metal janrlarının aksine, ifade tarzını daha da sertleştirmiştir. Ne var ki Metal arenasında dinleyiciler ve gruplar arasında yoğunlukla tartışılan ticaret - etik ikiliği ekseninde, Death Metal de, geniş kitlelere ulaştığı 90'lı yılların ortalarında piyasalaşmakla suçlanmıştır.
  Death Metal'in doğuşundan bugününe Türkiye'de gelmiş gelmiş en önemli temsilcileri arasında Deathroom, Suicide, Asafated, Cenotaph, False In Truth ve Hecatomb sayılabilir.
  Death Metal Disiplini
  Death Metal tınısı tok, distorsiyon doygunu gitar tonlarına, brutal vokallere yaslanır. Bunların yanısıra dışavurumcu, kinik, nihilist bir tavrı yansıtan veya gore gibi şok öğeleri üzerinde duran şarkı sözleri ve görseller Death Metal alamet-i farikası sayılır. Death Metal gitar jargonu çalış tekniği açısından Thrash Metal'in doygunlaştırdığı 'palm mute' (gitar tellerinin avuç kenarı ile kapatılarak sesin boğulması) tekniği ve strumming (vuruş) çeşitliliğiyle biçimlenen, kompozisyonel yönelim açısından ise yüksek tempolu, fragmanlı veya nakarat yapılı parçalar üreten, vokal dışavurumun belirginleştiren bir anlayışla yapılanır. Death Metal gruplarının bir bölümü [Deicide, Suffocation] melodizmi dışlayarak keskin bir ritmofoniyi sahiplenir. Bu ritmofoni ağırlıklı yaklaşım, bir Death Metal altjanrı sayılan ancak bu janrla aynı yıllarda şekillenen Grindcore'un da merkezinde yer alır. Davulda yüksek hızlarda twin ,ride ve trampet üçlüsü kullanılmaktadır. Ataklar tuşeli ve çok hızlıdır. Ziller yoğun olarak kullanılmaktadır. davul setlerinde 3 alto ve 2 floor tom tercih edilmektedir.
  Yeni Akım İsveç Death Metal'i (NWOSDM) adı verilen İsveç okulu ise İngiliz Klasik Metalinin melodizmini Death Metal'in yoğunluğuyla birleştirir. Bu türün örnekleri olarak Dark Tranquillity, In Flames, Soilwork verilebilir.
  2000'li yıllarla birlikte yükselen Metalcore türü Death Metal'in sofistike enerjisini yumuşatarak benzer bir dışavurumcu teknik lügatı sahiplenmiştir.


  Gothik Metal

  Gothic Metal 90'lerde ABD ve Avrupa'da çıkmış bir müzik türüdür.Kısaca goth metal de denir.Bu müziği yapan grupların %90'ı kadın vokal kullanır.Klavye ağırlıktadır ve biraz power metal etkileri de vardır.Gitarlar yumuşak çalınr ve bateri sakindir.Sözler çoğunlukla;ölüm,korku,din,tanrı,cennet-cehennem ilişkisi,yas,boşluk gibi konular üstüne yazılır.Bazen bu konu tartışmalara yol açmıştır.Örneğin;hala Evanescence ile Nightwish'in hala gothic metal olup olmadığı tartışılmaktadır.Bu müziği icra eden gruplar:
  Darkwell
  Epica
  HIM
  Lacuna Coil
  Lake Of Tears
  Moonspell
  Paradise Lost
  Theatre Of Tragedy
  Trail Of Tears
  The Gathering
  Therion
  Tristania
  Within Templation

  Doom Metal

  Agır,yavaş,damaradan yapılan içine brutal de katılan muzik turudur. Melankolinin ve acının hası vardır içinde bu yüzden günümüz sorunlu gençliğince oldukça tercih edilir. içine gitar,bas,davulun yanında keman,piyano gibi enstrumanlar da katılabilir.

  anathema -my dying bride(death ve gothic de var içinde) -candlesmass(hatta ilk albumleriyle bu tarzın ismini verdiler sanıyorum_epicus doomicus metallicus_) -black sabbath(tarzın temelini atmışlardır) -theatre of tragedy


  En son blackdevil tarafından Ptsi 17 Mart 2008, 10:31 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
  avatar
  Nora123
  Moderator
  Moderator

  Mesaj Sayısı : 238
  Kayıt tarihi : 17/03/08

  Geri: Metal ve Türleri

  Mesaj tarafından Nora123 Bir Ptsi 17 Mart 2008, 10:22 pm

  Gzl bir konu olmuş.Tebrikler.Ben sadece metal müzik diye bişiy bilirdim ama onun da bukadar türü olduğunu bilmiyordum.Metal grup olarak bikaç sevdiğim ve dinlediğim isimler var.Iron Maiden,Led Zeppelin,Pentagram gibi.Umarım burda ben gibi bu müzik de cahil olanlara iyi örnekler verirsiniz.
  avatar
  Rosen
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 846
  Kayıt tarihi : 13/03/08

  Geri: Metal ve Türleri

  Mesaj tarafından Rosen Bir Ptsi 17 Mart 2008, 10:25 pm

  Açıkçası bn de bu konuda cahil sayılırım ama sanırım blackdevil sayesinde bilgi sahibi olucaz Smile Ben sadece metal müzik bilirdim.Ne çok alt türü varmış.Sanırım bu müzik türüne haksızlık etmişiz.
  avatar
  Black Devil

  Mesaj Sayısı : 148
  Yaş : 32
  Kayıt tarihi : 15/03/08

  Geri: Metal ve Türleri

  Mesaj tarafından Black Devil Bir Ptsi 17 Mart 2008, 10:29 pm

  bu yazdıklarım sadece bılınen buyuk kıtleler hepsının onlarca alt türü var metal muzık kavramı cok büyük bı kavramdr
  avatar
  KingAseL

  Mesaj Sayısı : 29
  Kayıt tarihi : 17/03/08

  Geri: Metal ve Türleri

  Mesaj tarafından KingAseL Bir Ptsi 17 Mart 2008, 10:34 pm

  İyi konu valla:) Artık metale olan önyargı değişti.Bir de ülkemizdende iyi metal müzik yapanlarda var.
  avatar
  Bretzy

  Mesaj Sayısı : 24
  Kayıt tarihi : 18/03/08

  Geri: Metal ve Türleri

  Mesaj tarafından Bretzy Bir Salı 18 Mart 2008, 12:41 am

  Abim metal dinler ama metalin bukadar özel olduğunu hiç bilmiyordum.Yazanın ellerine sağlık.

   Similar topics

   -

   Forum Saati Cuma 20 Tem. 2018, 11:53 am