Solaris

Burda herşeyi bulacağınız bir ortamımız var.Gelin,üyemiz olun ve eğlenin.


  Helyum Neden İnsan Sesini İnceltir ?

  Paylaş
  avatar
  Rosen
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 846
  Kayıt tarihi : 13/03/08

  Helyum Neden İnsan Sesini İnceltir ?

  Mesaj tarafından Rosen Bir Salı 05 Ağus. 2008, 10:48 pm

  Sağda solda, televizyonda, şurda burda görüyoruz. Icine helyum çeken kişilerin sesleri çok komik bir sekilde ince çikiyor. Bunun arkasinda yatan sebep nedir?

  Bu durum, sesin helyum icinde daha hizli hareket etmesinden kaynaklaniyor. Bunun sebebi de gazlar icindeki sesin hizinin, gazin yogunlugu ile ters orantili olmasidir (Aslında, karaköku ile ters orantılı). Helyum da havadan çok daha az yogun bir gaz olmasından dolayı (uçan balonları düşünün), helyum icinde sesin hızı havadakine göre birkaç kat daha fazladir. Ses tellerini hava yerine helyumun titresmesi ve sesin helyum içinde daha hizli ilerlemesi nedeniyle, insan sesi daha tiz bir sekilde çıkar. Zaten, alınan helyum, tekrar verildikten sonra bu ses incelmesi hemen etkisini kaybeder.

  Benzer şekilde, yine inert ve zehirsiz olan SF6 gazini solumaniz durumunda ise, bu kez bu gazin havadan yaklasik 6 kat daha yogun olmasi ve bu nedenle sesin SF6 icinde havadakinden cok daha yavas ilerlemesinden dolayi, bu kez insan sesi kalin çıkmaktadir.

  Ancak bunu denemek isterseniz, sonrasinda yapmaniz gereken onemli birsey var ki, SF6'nin havadan yaklasik 5 kat daha yogun olmasindan dolayi, ciğerlerde kalmaması icin derin derin nefes alıp vermek gerekir (Helyuma gore ses degisikliginin daha uzun sürmesinin nedeni de bu). Unutmayin, CO2 de zehirli degil ama oksijen yerine baska bir gaz solumak, zehirli olmasa da bu kez oksijensizlikten dolayi rahatsız olmaniza neden olabilir.


  _________________
  avatar
  safak18

  Mesaj Sayısı : 95
  Kayıt tarihi : 22/03/08

  Geri: Helyum Neden İnsan Sesini İnceltir ?

  Mesaj tarafından safak18 Bir Salı 05 Ağus. 2008, 11:01 pm

  bnde diyorum ndn öyle sesler kısılıyor Very Happy

   Forum Saati Salı 20 Kas. 2018, 1:15 am