Solaris

Burda herşeyi bulacağınız bir ortamımız var.Gelin,üyemiz olun ve eğlenin.


  Aids hastalarını canlı canlı gömüyorlar

  Paylaş
  avatar
  axel

  Mesaj Sayısı : 94
  Kayıt tarihi : 04/04/08

  Aids hastalarını canlı canlı gömüyorlar

  Mesaj tarafından axel Bir Çarş. 23 Tem. 2008, 9:40 pm  AIDS hastaları canlı canlı gömülüyor Papua Yeni Gine'de bazı AIDS hastalarının, virüsün kendilerine bulaşmasından korkan yakınları tarafından canlı canlı gömüldüğü ortaya çıktı.


  Ülkenin Southern Highlands bölgesinde beş aydır AIDS kampanyası yürüten sağlık görevlisi Margaret Marabe, beş hastanın hala nefes alıyorken gömüldüğüne şahit olduğunu söyledi. Marabe, "Bir tanesi, başı üzerine toprak atılırken anne, anne diye sesleniyordu" dedi. Igat Hope isimli bir sivil toplum kuruluşu adına çalışan Marabe, "Canlı canlı gömülenlerden biri de benim kuzenimdi. Yakınlarıma 'bunu niye yapıyorsunuz?' diye sorduğumda, bana, 'Eğer onların yaşamasına izin verirsek, aynı evde, aynı eşyaları kullandığımız bir yerde hastalık bize de geçebilir ve hepimiz ölebiliriz' cevabını verdiler'' diye konuştu.  Bu arada köylülerin AIDS hastalarını canlı canlı gömmelerinin yaygın bir eylem haline geldiğini belirten Marabe, hükümet ve yardım örgütlerine başvurarak, AIDS'le mücadeleye daha fazla çaba sarf etmelerini istediğini söyledi.


  Merkezden uzak köylerde bilgisizlik nedeniyle hastalığın hızla yayıldığını belirten Marabe, HIV virüsünün yayılmasından kadınların sorumlu tutulduğunu ve bazılarının çeteler tarafından öldürüldüğünü belirtti.


  Bu arada Birleşmiş Milletler raporuna göre, Papua Yeni Gine büyük bir AIDS felaketiyle karşı karşıya bulunuyor. Okyanus bölgesinde HIV virüsü taşıyanların yüzde 90'ının Papua Yeni Gine'de bulunduğu ifade ediliyor.


  Raporda, 1997'den bu yana resmi hasta sayısının yüzde 30 oranında arttığı, ülkede 2005 yılında HIV virüsü taşıyan 60 bin kişinin yaşadığı belirtiliyor.

   Forum Saati C.tesi 15 Ara. 2018, 3:57 am