Solaris

Burda herşeyi bulacağınız bir ortamımız var.Gelin,üyemiz olun ve eğlenin.


  Ultimate Spiderman [ HH ]

  Paylaş
  avatar
  Diapli

  Mesaj Sayısı : 45
  Kayıt tarihi : 09/04/08

  Ultimate Spiderman [ HH ]

  Mesaj tarafından Diapli Bir Çarş. 09 Tem. 2008, 1:01 pm
  Download:
  rapidshare.com Ultimate_Spiderman_www.hackhell.com_-_SHARK.part01.rar
  rapidshare.com Ultimate_Spiderman_www.hackhell.com_-_SHARK.part02.rar
  rapidshare.com Ultimate_Spiderman_www.hackhell.com_-_SHARK.part03.rar
  rapidshare.com Ultimate_Spiderman_www.hackhell.com_-_SHARK.part04.rar
  rapidshare.com Ultimate_Spiderman_www.hackhell.com_-_SHARK.part05.rar
  rapidshare.com Ultimate_Spiderman_www.hackhell.com_-_SHARK.part06.rar
  rapidshare.com Ultimate_Spiderman_www.hackhell.com_-_SHARK.part07.rar
  rapidshare.com Ultimate_Spiderman_www.hackhell.com_-_SHARK.part08.rar
  rapidshare.com Ultimate_Spiderman_www.hackhell.com_-_SHARK.part09.rar

  İnceleme:
  En sevdiğimiz süper kahramanların belki de başındadır o. Superman kadar güçlü değildir belki, Batman kadar da karizmatik değildir. Ancak aralarında en çok insana yakın duygular barındıran da o dur. Zaten bu yüzdendir ki Spider Man diğerlerinden daha gerçektir ve bu yüzden hep bir adım daha öndedir.

  PC kullanıcılarının Spider-Man’den yana maalesef yüzleri gülmedi. Öyle ki 1990’da piyasaya çıkan The Amazing Spider-Man’den, 2004 yılında bilgisayarlarımızı ziyaret eden Spider-Man 2’ye kadar bir türlü kaliteli bir Spider-Man oyunu göremedik. Ancak buna karşın son yıllarda yapımın konsollardaki versiyonu oldukça başarılı oluyordu. Tabi bunda oyunun her platforma farklı yapımcı tarafından hazırlanmasının payı çok büyüktü. İşte bu hayal kırıklıkları arasında geçtiğimiz günlerde PC’lere (ayrıca PS2, X-Box, GC, NDS ve GBA için) çıkan Ultimate Spider-Man, bakalım bu kez kullanıcıları mutlu edecek mi?

  Ultimate Spider-Man’in yapımcı firması Beenox. Firma Madagascar’dan Fantastic Four’a, Tony Hawk’s Pro Skater 4’ten, Kelly Slater’s Pro Surfer’a kadar bir çok oyuna imzasını attı. Bu oyunların ne kadar başarılı yapımlar olduğu elbette tartışmaya açıktır fakat Ultimate Spider-Man için firma iddialı bir yapım olduğu inancında.

  Zıpla örümcek!

  İlk olarak oyunumuzun genel çizgisinin, malum çizgi romanlar olduğunu belirmek gerek. Yani oyunun genel havasında doğal bir gerçekçilik değil, çizgi roman dünyasının gerçekçiliği kullanılıyor. Özellikle ara videolar, çizgi roman vari grafikleri olmasına karşın görsel açıdan gayet harika gözüküyorlar. Fakat oyun içerisine geçtiğimizde grafikler tam manasıyla sınıfta kalıyor! Yapımcı Beenox, çizgi roman dünyası yaratmaya çalışmış ancak bunu yaratmak için pek de özen göstermemiş. Ara videolardaki akıcı animasyonlar keşke oyunda da kullanılsaydı diye iç geçirmemek elde değil. Öyle ki oyunun kullanılan teknolojisi, muhtemelen 3-5 sene önceki oyunlardan kalma. Zira grafiklerde detay ve kalite namına hiç birşey yok! Tamam belki çizgi roman havasını yansıtmak için bu yola gidilmiş ancak kesinlikle çok daha iyi yapılabilirdi. Bir kere biraz uzaktaki binaların bile üzerindeki kaplamalar gözükmüyor! Yüksek bir binaya çıktığınızda, şehre şöyle bir bakın. Gördüğünüz şey sadece tek renkten oluşan dikdörtgenlerden ibaret. Denize ise uzak mesafelerden hiç bakmayın. Gökyüzü ile aynı renkte açık mavi, uzunca bir boşluk... Uzun lafın kısası oyun görsel anlamda bizi pek de tatmin etmiyor. Ancak ara videolar oldukça başarılı.

  Oynanışa geldiğimizde oyun bizi yeniden hayal kırıklığına uğratıyor. Öyle ki mouse+klavye kontrolleri biraz karışık. Yön tuşlarınız “w, a, s, d”. Mouse ile ağ atarken “q” ve “e” tuşları ile yumruk ve tekme atıyorsunuz, ayrıca “space” tuşu da zıplama işini görüyor. Birde “f” tuşu var. O da binalara tırmanmamız için gerekiyor. İşte tüm bu kombinasyon, oyunun yüksek temposu gereği oldukça karışıyor. Öyle ki Ultimate Spider-Man’de görevler gereği sürekli bir yerlere yetişmek zorundasınız. Bazen yanınızdaki başka bir kahramanı geçmeye çalışıyorsunuz, bazende birilerini kurtarmak için binaların arasında ağ sallıyorsunuz. Yolda sıklıkla karşımıza bir grup sokak çetesi çıkıyor. Onları bir kaç yumruk+tekme ile ister öldürüp, ister de üzerlerine ağ atarak yakalayabiliyoruz. Bu gibi anlarda olay yerine bazen polislerinde gelmesi güzel bir ayrıntı.

  Oyunda sadece Spider-Man’i değil gece olunca Venom’u da kontrol ediyoruz. Tabi Venom’un özellikleri Örümcek-adam’dan farklılık gösteriyor. Zira Venom, örümceğe nazaran çok daha iri bir karakter. Bunun neticesinde Örümcek-adam’daki kadar dinamik bir oynanış yakalayamıyorsunuz. Venom’un düşmanları alt etme özelliği de farklı. Yumruk ve tekme yerine, üzerindeki siyah sıvıyı, sanki bir kamçıymış gibi kullanıyor(özellikle X-Men karakteri Wolverine ile savaşırken bu tekniği kullanın). Bir diğer vuruş hareketi de düşmanını kendine çekip elegeçirmeye çalışması. Venom’un binalara tımanışı da Spider-Man kadar sessiz olmuyor. Tam aksine tırmanırken binanın duvarlarını kırıp döküyor(Tabi bu sadece animasyondan ibaret. Geçtiğiniz yere dönüp baktığınızda hiç bir iz göremiyorsunuz).

  Oyun içerisinde sağ alt köşede duran harita oldukça işimize yarıyor. Zira görevde gitmemiz gereken yerler orada işaretli. Sadece bununla da kalınmamış, çevrede bulunan ek görevciklerde haritada mevcut. Bu görevciklere gittiğinizde, örneğin çatıda iki kişi tarafından kıstırılmış bir (orada ne işi varsa) bayanla ya da yangın merdiveninde asılı kalmış bir adamla karşılaşıyorsunuz... Böyle durumlarda bir süper kahraman olarak gerekeni yapmanız gerekiyor.
  Haritanız bununla da kalmıyor. Oyunun ana menüsünde bulunana ekstralardaki öğeleri açmanız için, oyunda şehrin belirli bölgelerine saklanmış madalyonları bulmanız gerekiyor. Bunlardan belirli sayılarda topladığınızda kilitli olan özellikler açılıyor.

  Şehir mi hangar mı?

  Yapımın seslerine baktığımızda bir hayal kırıklığıda bu nokta da yaşıyoruz. Yapımcı Beenox seslere hiç mi hiç özen göstermemiş. Oldukça geniş bir şehrin tam ortasındasınız. Koskoca bir cadde boylu boyunca uzanıyor. Çevrede arabalar ve güneşli bir gökyüzü bizi selamlıyor. Ancak duyduğumuz sesler Spider-Man’in ayak seslerinden ibaret! Şehir değil sanki bomboş bir hangarda yürüyormuşsunuz gibi bir atmosfer mevcut. Araç sesleri neredeyse duyulmayacak kadar az geliyor. Ayrıca burada bir mantık hatası daha mevcut. Bildiğim kadarıyla Örümcek-Adam ayakkabı giymiyordu. Ancak oyunda sanki kösele ayakkabı giyiyormuş gibi ayak sesleri çıkıyor(!)

  Genel olarak bakıldığında beklediğimiz Spider-Man oyunu maalesef bu da değil. Ancak siz yine de denemek isterseniz, en az P3 1.2 GHz işlemci, 256 MB RAM ve 64 MB’lık ekran kartına sahip olmanız gerekiyor. Ayrıca oyun Windows XP ve 2000’de çalışıyor. Fakat çok uzun süre oynayacağınız bir oyun olmayacağı açık. Eğer sıkı bir çizgi roman fanatiğiyseniz ve Spider-Man’i de elinizden düşürmüyorsanız, Ultimate Spider-Man’in üzerinizde değişik bir tat bırakacağı aşikar. Ancak bu tür oyunlarla ilgilenmeyenler için pek de iç açıcı bir oyun değil Ultimate Spider-Man. Oyuna dalıp gerçek unutmayın...

   Forum Saati Salı 17 Tem. 2018, 8:51 am